Skip to content Skip to footer

Kolejne regulacje dla SSM

Kolejne regulacje dla SSM “Start na Swoim”

 

Społeczny System Mieszkaniowy „Start na Swoim” cieszący się coraz większą popularnością Stowarzyszenie VERGOcity otwiera panele dyskusyjne ze studentami na kolejnych uczelniach. Przypomnijmy, że SSM „Start na Swoim” ma na celu przeciwdziałać emigracji ekonomicznej młodych, dobrze wykształconych absolwentów naszych uczelni wyższych. Żeby SSM „Start na Swoim” skutecznie mógł zatrzymać młodych ludzi musi być uszyty na miarę pokolenia „Z”. Powinien on także spełnić swoją rolę i przynieś obopólne korzyści, dlatego pojawiły się nowe regulacje, które będą poddawane konsultacją społecznym z Samorządami Studenckimi.

  1. Oprocentowanie kredytu przekładające się na jego koszt jest zależne od związania się przez odbiorcę mieszkania z polskim systemem podatkowym i polskim systemem emerytalnym.
    →Umowa na prace lub prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej w obszarze Polskiego Systemu Podatkowego przez 15 lat, w zamian za oprocentowanie 100% kredytu wysokości 0%.
    →Umowa na prace lub prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej w obszarze Polskiego Systemu Podatkowego przez 10 lat, w zamian za oprocentowanie 100% kredytu wysokości 2%.
    →Umowa na prace lub prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej w obszarze Polskiego Systemu Podatkowego przez 7 lat, w zamian za oprocentowanie 70 % kredytu wysokości 2%.
  2. Założenia SSM „Start na Swoim” co do minimalnej i maksymalnej powierzchni mieszkania.
    →Dla studenta ubiegającego się samodzielnie o mieszkanie dostępnego w SSM to, od 26m2 do 55m2.
    →Dla studentów ubiegających się wspólnie o mieszkanie w SSM to od 26 m2 do 68 m2.
  3. Zdolność łączenia SSM „Start na Swoim” z innymi programami wspierającymi dojście do własności mieszkania przez Studenta lub Absolwenta wyższej uczelni, takimi jak:
    →Stypendia Mieszkaniowe – wspierające między innymi doktorantów i pracowników naukowych.
    →Studenckie Stypendia Mieszkaniowe wspierające spłatę własnego mieszkania.
    →Pracownicze systemy wspierające spłatę własnego mieszkania przez pracodawców np. takie jak „M-2 dla Lidera”.
    →Samorządowe programy lojalnościowe.
  4. Kryteria przyznawanie mieszkań w SSM „Start na Swoim”.
    →Rekomendacje Wydziału i Uczelni.
    →Rekomendacje Samorządu Studenckiego.
    →Średnia ocen.
    →Szczególne osiągniecia naukowe.
    →Inne.
  5. Rola Samorządów Studenckich w przyznawaniu mieszkań w SSM „Start na Swoim”.
  6. Wymagania lokalizacyjne dla mieszkań w SSM „Start na Swoim”.
    →Dostęp do dobrze działającej komunikacji miejskiej.
    →Bliskość do terenów zielonych.
    →Bliskość do obiektów sportowych.
  7. Gdzie mogą być budowane mieszkania w SSM „Start na Swoim”.
    →W granicach miast akademickich z ograniczeniem do jednego mieszkania na 150 mieszkańców danego miasta, oddawanych w tej ilości nie częściej niż raz w roku.
    →W miastach nieakademickich, lecz z ilością mieszkańców powyżej 10 000 i z ograniczeniem do jednego mieszkania na 200 mieszkańców danego miasta, oddawanych w tej ilości nie częściej niż raz w roku.
  8. Moment przydzielania mieszkań Studentom – Absolwentom w SSM „Start na Swoim”.
    →Rozpoczęcie budowy mieszkania w ramach inwestycji SSM „Start na Swoim” powinno być momentem jego przyznania a następnie zakupu w oparciu o notarialną umowę przedwstępną.
  9. Wysokość udziału własnego przy zakupie mieszkania w SSM „Start Na Swoim”.
    →Bez udziału własnego.
    →Bez potwierdzania zdolności kredytowej.

W kolejnych artykułach przybliżymy dalsze założenia SSM „Start na Swoim”. Mamy nadzieje, że wkład społeczności studenckiej jeszcze doszlifuje te i inne założenia Systemu. Chcemy za jego pomocą stworzyć naprawdę atrakcyjne i skuteczne narzędzie zatrzymujące studentów oraz absolwentów uczelni wyższych w kraju.

Marek Nowara