Zielone technologie jako podstawa do poprawy jakośći życia mieszkańców
Współczesne osiedla mieszkaniowe w coraz większym stopniu implementują tzw. zielone technologie, które służą z jednej strony obniżeniu kosztów utrzymania infrastruktury, a z drugiej strony wychodzą naprzeciw europejskim celom zrównoważonego rozwoju oraz poprawy jakość życia mieszkańców. Do najbardziej popularnych należą: zastosowanie odnawialnych źródeł energii, gospodarka wodą oraz gospodarka odpadami.
Panele słoneczne, turbiny wiatrowe i biogazownie najczęściej brane są dziś pod uwagę jako źródła zielonej energii. Rzadziej spotkać można wykorzystanie źródeł geotermalnych i elektrowni wodnych. Sektor energetyki odnawialnej wciąż poszukuje efektywnych rozwiązań w zakresie magazynowania energii, bez których trudno o zapewnienie bezpiecznego zaopatrzenia budynków w prąd bez przyłączenia ich do sieci przesyłowej. Spotykane dziś coraz częściej rozwiązania typu „wyspy energetycznej”, w rzeczywistości są włączone do sieci zewnętrznej na wypadek niedoborów energii spowodowanych warunkami pogodowymi. Inne rozwiązania takie jak generatory zasilane zielonymi paliwami czy też wodorem są spotykane tylko jako prototypowe w zastosowaniu jedynie do pojedynczych domów.
Oszczędzanie wody przez gospodarstwa domowe pozwala obniżyć koszty. Ważne jest też zapobieganie innym źródłom marnotrawstwa wody, np. wskutek uszkodzeń rurociągów i związanych z tym wycieków. Dlatego osiedla powinny monitorować rurociągi, pompy, zawory i infrastrukturę do zbierania, czyszczenia i dystrybucji wody do mieszkańców.
Zielone technologie w VERGOcity
Na terenie VERGOcity będą implementowane zielone technologie w obszarze odnawialnej energetyki, gospodarki wodą oraz zagospodarowania odpadów.
VERGOcity – wyspa zielonej energii
Podstawowym źródłem energii zasilającej będzie biometan produkowany w dedykowanej biometanowni o mocy min. 4 MWel. Drugim pod względem mocy źródłem energii będą panele słoneczne usytuowane na dachach, elewacjach i innych obiektach Osiedla, nadających się do tego. Szacunkowa moc sumaryczna paneli PV nie będzie przekraczała 1,5 MW. Energia słoneczna będzie stanowiła rezerwę mocy dla Osiedla. W ramach inwestycji powstanie magazyn energii złożony z kilku rodzajów technologii: chemiczne ogniwa przepływowe, elektrolizer do produkcji wodoru, magazyn kinetyczny.
Przewiduje się ponadto zasilanie niektórych domów i innych obiektów Osiedla za pomocą innych źródeł energii odnawialnej. Obiekty te będą odgrywały rolę demonstratorów badawczych.
Przykłady dobrych praktyk z Polski i ze świata:
Picea:
Jest to pierwszy system słoneczno-wodorowy do użytku domowego, który łączy wodorowe ogniwo paliwowe z systemem magazynowania baterii, aby zapewnić niezawodne źródło energii dla budynków. System wykorzystuje nadmiar energii ze źródeł odnawialnych, takich jak panele słoneczne lub turbiny wiatrowe, do produkcji wodoru w procesie elektrolizy. Wodór jest przechowywany w zbiornikach i może być wykorzystywany do zasilania ogniwa paliwowego, które generuje energię elektryczną dla budynku. System zawiera również komponent do przechowywania baterii, który może być wykorzystywany do przechowywania nadmiaru energii, gdy zbiorniki wodoru są pełne.
SonnenComunity:
Rozwiązanie to oferuje darmowe dostawy energii przez cały okres użytkowania. System opiera się na sieci połączonych systemów magazynowania energii, które mogą współpracować w celu optymalizacji zużycia energii w budynkach mieszkalnych. System Sonnen umożliwia właścicielom domów podłączenie swoich systemów magazynowania energii do sieci, która może być wykorzystywana do dzielenia się nadmiarem energii z innymi domami w sieci. System wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego do optymalizacji zużycia energii i zmniejszenia jej marnotrawstwa, co skutkuje oszczędnościami dla właścicieli domów i ogólnie bardziej zrównoważonym systemem energetycznym.
Członek społeczności Sonnen wnosi jedynie opłatę roczną rzędu 50 EUR.