Skip to content Skip to footer

ZDROWIE I DOBROSTAN

Zrównoważone podejście do zdrowia

Zrównoważony rozwój w obszarze zdrowia i dobrostanu ludności stanowi niezwykle istotny cel w ramach globalnych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju. Pandemia COVID-19 wyraźnie ujawniła zarówno słabości, jak i zalety systemów ochrony zdrowia oraz wpłynęła na świadomość społeczną w zakresie konieczności inwestowania w krytyczne usługi publiczne.

Zrównoważony rozwój w zakresie zdrowia i dobrostanu ludności stanowi jeden z głównych celów zrównoważonego rozwoju. Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na kraje, zdestabilizowała globalną gospodarkę i zagroziła życiu miliardów ludzi na całym świecie. Kryzys ten ujawnił gotowość krajów do rozwiązywania sytuacji kryzysowych związanych ze zdrowiem i inwestowania w krytyczne usługi publiczne.

Zrównoważony dobrostan osiąga się wówczas, gdy poprawa dobrostanu jednostki jest skorelowana z poprawą dobrostanu innych członków społeczeństwa i środowiska naturalnego. Celem zrównoważonej opieki zdrowotnej jest też zapobieganie niepotrzebnemu cierpieniu z powodu chorób i przedwczesnej śmierci, , którym można zapobiec koncentrując się na kluczowych celach, które poprawiają zdrowie całej populacji kraju. Obszarami priorytetowymi są regiony o największym obciążeniu chorobami oraz zaniedbane grupy ludności.

Czynnikami określającymi zrównoważony charakter opieki zdrowotnej są również: dostęp społeczeństw do zdrowej żywności, ilość odpadów generowanych przez jednostki służby zdrowia, czy też udział zielonej energii w zasilaniu obiektów, urządzeń  i środków transportu w sektorze medycznym. Przykładowo, szpitale mogą ograniczać ilość odpadów poprzez stosowanie sprzętu medycznego wielokrotnego użytku, recykling papieru i tworzyw sztucznych oraz wdrażanie planu zarządzania odpadami. Ponadto szpitale mogą zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska poprzez stosowanie przyjaznych dla środowiska środków czyszczących, zmniejszenie zużycia energii, używania karetek z napędem elektrycznym itp.

Zdrowie i dobrostan w VERGOcity

  1. VERGO Health

Mobilny system monitorowania pacjentów” to inicjatywa w ramach VERGOcity, która opiera się na wykorzystaniu zaawansowanych technologii mobilnych do monitorowania zdrowia pacjentów. System ten może obejmować różnorodne rozwiązania, takie jak aplikacje mobilne, urządzenia do monitorowania parametrów zdrowotnych, systemy telemedyczne czy platformy do zarządzania danymi medycznymi.

  1. Żywność z Manufaktury

Projekt dotyczy produkcji wysokiej jakości, lokalnej żywności oraz jej dystrybucji w lokalnej sieci sprzedaży Manufaktura oraz w lokalach zbiorowego żywienia na Osiedlu (restauracje, szkoła, przedszkole). Surowce i produkty będą certyfikowane przez wskazane instytucje, jak np. Zielona Dolina (UPWr).

  1. Dieta VERGO
  • dostęp do usługi dietetyka personalna;
  •  dostęp do suplementacji diety wysokiej jakości;
  • szkolny kiosk ze zdrową żywnością;
  • „woda zamiast coli”.

  1. VERGO w ruchu

Projekt polega na budowie instalacji do sportu i rekreacji w okolicznych parkach i terenach zielonych. Boisko piłkarskie, korty tenisowe. Młodzieżowy klub sportowy. Zajęcia zorganizowane na  świeżym powietrzu. Ścieżki rowerowe. Biegi uliczne. Dostęp do sal sportowych (np. w szkołach).

Dobre praktyki z Polski i ze świata

Cork healthy cities:

https://corkhealthycities.com/healthy-cities-approach/

Zdrowe miasto to nie takie, które osiągnęło określony stan zdrowia. Jest ono świadome swojego stanu zdrowia i dąży do jego poprawy. Tak więc każde miasto może być zdrowym miastem, niezależnie od jego obecnego stanu zdrowia.

Wymagania są następujące: zaangażowanie na rzecz zdrowia oraz wzmacnianie procesu i infrastruktura, aby osiągnąć cel. Zdrowe miasto to takie, które nieustannie tworzy i poprawia swoje środowisko fizyczne i społeczne oraz rozszerza zasoby społeczności, które umożliwiają ludziom wzajemne wspieranie się w wykonywaniu wszystkich funkcji życiowych i rozwijaniu ich maksymalnego potencjału.

Zainteresował cię ten obszar? Napisz do nas!

Zobacz wiadomości