W Zrównoważonym Rozwoju Wrocławia nie zapominam o strefie dla zwierząt.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców filozofia VERGOcity proponuje stworzenie osiedlowych zintegrowanych miejsc usługowych dedykowanych podopiecznym właścicieli zwierząt.
Zwierzęta to nasi przyjaciele, ważny element ekosystemów i nierzadko członkowie naszych rodzin. W dzisiejszych czasach coraz bardziej doceniamy rolę, jaką zwierzęta odgrywają w naszym życiu oraz potrzebę zapewnienia im odpowiednich warunków do życia. W tym kontekście filozofia VERGOcity staje się odpowiedzią na te potrzeby, kładąc nacisk na odpowiedzialne projektowanie tych przestrzeni.
Zastosowanie ogrodów deszczowych oraz ogrodzeń w formie zielonych ścian wytworzy naturalne korytarze ekologiczne dla ptaków, drobnych ssaków i innych zwierząt. Tradycyjne trawniki należy zastąpić, przyjaznymi zapylaczom, łąkami kwietnymi. Na budynkach natomiast rekomenduje się zlokalizowanie budek lęgowych dla ptaków, a na terenach zielonych – domków dla owadów. Odpowiedni dobór roślin ma za zadanie zapewnić obfitość pokarmu dla ptaków, ssaków i bezkręgowców. Rozwiązania w tym zakresie zostaną dostosowane do wymogów architektonicznych.
Zwierzęta dzikie i bioróżnorodność
Wiedząc, jak ważna jest bioróżnorodność staramy się zapewnić jak najlepszą możliwość współistnienia zwierząt i ludzi. Łąki kwietne i hotele dla owadów zapewnią środowisko do życia dla bezkręgowców. Ptaki otrzymają budki lęgowe. Będą też mogły pożywiać się owadami, tworząc prawidłowe łańcuchy pokarmowe. Zastosowanie łąk kwietnych, gatunków rodzimych i odpornych na choroby odmian roślin pozwoli na uniknięcie stosowania pestycydów, które zagrażają zapylaczom. Wybrane starannie gatunki roślin będą zapewniały bazę pokarmową dla wielu gatunków zapylaczy, ptaków i drobnych ssaków. Nasadzenia drzew i krzewów zapewnią schronienie i miejsce do gniazdowania. Odpowiednio ukształtowane brzegi pozwolą płazom na korzystanie ze zbiornika retencyjnego. Zbiornik będzie też źródłem wody dla ptaków i owadów. Zastosowane oświetlenie nie będzie zakłócać cyklu życiowego nietoperzy i ptaków aktywnych nocą.
Zwierzęta domowe
Zgodnie z raportem FEDIAF z 2023 roku 46% wszystkich gospodarstw domowych w Europie posiada przynajmniej jedno zwierzę. W Polsce liczby te przekładają się na ponad 8 milionów psów i 7 milionów kotów oraz 3 miliony pozostałych zwierząt domowych (tj. ptaki, małe ssaki, zwierzęta terrariowe i akwariowe).
Relacja człowieka ze zwierzęciem ma długą historię, jednak z biegiem lat uległa ona znaczącej zmianie. Początkowo zwierzęta pełniły funkcje gospodarskie, obecnie zaś są traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny. Ich obecność i kontakt z nimi stanowią istotną potrzebę współczesnego człowieka. Pozytywnie wpływają na nasz nastrój, redukują stres oraz pozwalają nam się wyciszyć. Jednocześnie mobilizują nas do codziennego ruchu, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie
Ponadto, opieka nad zwierzęciem uczy nas empatii, troski i zrozumienia potrzeb innych istot, co może prowadzić do rozwoju naszych umiejętności interpersonalnych i relacyjnych. Badania sugerują, że posiadanie zwierzęcia może pomóc w zmniejszeniu objawów lęku, depresji i innych zaburzeń psychicznych, przyczyniając się do poprawy ogólnego stanu zdrowia psychicznego. Zwierzęta, zwłaszcza psy, często są wykorzystywane w terapii i rehabilitacji, pomagając osobom z różnymi niepełnosprawnościami fizycznymi, psychicznymi czy emocjonalnymi w poprawie jakości życia. Dodatkowo, wychowanie dziecka w obecności zwierzęcia może pomóc mu nauczyć się odpowiedzialności, empatii i troski o inne istoty, co stanowi ważny element rozwoju osobistego i społecznego.
Chcąc zapewnić komfort czworonożnym pupilom oraz ich właścicielom Stowarzyszenie VERGOcity rekomenduje wydzielenie zielonej przestrzeń, gdzie psy mogą swobodnie biegać i bawić się pod nadzorem właścicieli. Dodatkowo przewiduje również wybieg z urządzeniami do ćwiczenia agility takimi jak tunel czy przeszkody, które zachęcają do aktywności fizycznej i stymulują intelekt czworonogów. Będą mogły się tu odbywać również profesjonalne szkolenia dla psów i ich właścicieli.
Ponadto według Filozofii VERGOcity, każde Osiedle Kompletne powinno posiadać specjalnie wyznaczone i oznakowane ścieżki spacerowe po terenie osiedla zapewniające bezpieczne trasy dla spacerów z psami. Ścieżki te mogą być oddzielone od ruchliwych dróg, co minimalizuje ryzyko wypadków oraz zapewnia spokojne i przyjemne otoczenie dla spacerujących.
W strategicznych miejscach należy rozlokować samoobsługowe stacje mycia psów umożliwiające właścicielom psów łatwe i wygodne umycie swoich zwierząt po spacerze.
Kosze na psie odchody powinny być rozmieszczone w regularnych odstępach wzdłuż ścieżek spacerowych, zachęcając właścicieli do odpowiedzialnego sprzątania po swoich pupilach i dbania o czystość terenu. Dostępność tych koszy jest kluczowa dla utrzymania terenu w czystości i zapewnienia higienicznych warunków dla wszystkich mieszkańców.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców filozofia VERGOcity proponuje stworzenie osiedlowych zintegrowanych miejsc usługowych dedykowanych podopiecznym właścicieli zwierząt tj.:
- sklep zoologiczny;
- weterynarz;
- hotel dla zwierząt;
- psi behawiorysta;
- groomer.