Prof. dr hab. inż. Cezary Madryas
Kierownik Katedry Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Członek Rady Naukowej Stowarzyszenia VERGOcity.
Jest absolwentem Wydziały Budownictwa Politechniki Wrocławskiej (1971-1976). Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1982 r., a doktora habilitowanego – w 1993 r. Tytuł naukowy profesora nauk technicznych nadano mu w 2003 r.
Był dyrektorem Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej (2002-2005), dziekanem Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego (2005 – 2008), Prorektorem (2008 – 2016) oraz Rektorem (2016 – 2020).
W pracy naukowej skupia się przede wszystkim na szeroko rozumianej rozbudowie, modernizacji i odnowie sieci infrastruktury podziemnej na terenach zurbanizowanych.
Publikacje, nagrody, działalność publiczna
Prof. Cezary Madryas jest autorem lub współautorem ponad 490 prac udokumentowanych w systemie DONA, w tym ponad 180 naukowych prac opublikowanych oraz ponad 290 raportów z badań wykonanych na rzecz gospodarki narodowej. Liczby te świadczą jednoznacznie o ukierunkowaniu jego aktywności naukowo-badawczej na prace dla rozwoju gospodarczego Polski.
Potwierdzają to również resortowe wyróżnienia, które otrzymał w 48-letniej aktywności zawodowej. Oto najważniejsze:
- przyznana w 1999 r. przez PZITB (Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa) Nagroda im. Wacława Żenczykowskiego za prace badawcze i konstrukcyjne dotyczące budowy, diagnozy oraz utrzymania podziemnych przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych,
- najwyższe odznaczenia Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) i Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB) oraz Honorowa Odznaka za Zasługi dla Budownictwa, przyznana w 2009 r. przez Ministra Infrastruktury,
- Nagroda Ministra Budownictwa za książkę pt. Mikrotunelowanie (2007),
- przyznana w 2012 r. przez kapitułę periodyku „Inżynieria Bezwykopowa” statuetka „TYTAN 2012” za wkład w rozwój technologii bezwykopowych,
- Nagroda honorowa konferencji „Infraeko 2012” za kreowanie postępu w inżynierii lądowej,
- przyznany w 2014 r. przez PZITB, w dowód uznania wybitnego dorobku naukowego i inżynierskiego oraz zasług w dziedzinie kształcenia pokoleń inżynierów, Medal im. Prof. Stefana Kauffmana,
- przyznana w 2015 r. przez Ministra Gospodarki odznaka honorowa za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej,
- przyznany w 2016 r. przez ZG PZITB Medal im. inż. Piotra Drzewieckiego za wkład w rozwój nauki, techniki i osiągnięcia gospodarki oraz aktywna współpracę z FSNT – NOT,
- przyznana dwukrotnie (2017 i 2018) przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Nagroda indywidualna I stopnia za osiągnięcia organizacyjne,
- przyznana przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w 2019 r. Odznaka Honorowa Złota Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego,
- nadany w 2019 r. przez Ministra Energii Stopień Generalnego Dyrektora Górniczego II Stopnia.
Prof. Cezary Madryas jest autorem lub współautorem ponad 490 prac udokumentowanych w systemie DONA, w tym ponad 180 naukowych prac opublikowanych oraz ponad 290 raportów z badań wykonanych na rzecz gospodarki narodowej. Liczby te świadczą jednoznacznie o ukierunkowaniu jego aktywności naukowo-badawczej na prace dla rozwoju gospodarczego Polski.
Potwierdzają to również resortowe wyróżnienia, które otrzymał w 48-letniej aktywności zawodowej. Oto najważniejsze:
prace związane z realizacją programu odnowy i rozbudowy technologiami bezwykopowymi szczecińskiej sieci kanalizacyjnej (jeden z pierwszych i największych projektów finansowanych przez UE w naszym kraju – ISPA),
projekty i nadzory naukowe odnowy kolektorów w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i innych miastach.
Zajmuje się popularyzacją wiedzy o technologiach bezwykopowych w kraju i za granicą.
Jest głównym animatorem konferencji „Infrastruktura podziemna miast”, od lat cieszącej się uznaniem w środowisku związanym z kształtowaniem podziemnej zabudowy miast. W latach 2008, 2011, 2014, 2017 i 2021 konferencja organizowana była z udziałem International Tunneling Association i European Forum on Underground Construction.
Prof. Cezary Madryas w konferencjach tych pełnił funkcję przewodniczącego komitetu naukowego i organizacyjnego. Redagowane przez niego materiały konferencyjne zostały wydane w prestiżowym wydawnictwie A BALKEMA BOOK, a w 2021 r. – w Acta Geotechnica at Mechanica.
Należy także podkreślić, że polskie osiągnięcia w zakresie badań oraz budowy i modernizacji podziemnej infrastruktury miast promował na licznych konferencjach poza granicami naszego kraju, m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Czechach, Hiszpanii, Indiach, Francji, Kanadzie, Niemczech, Tajlandii, USA i na Węgrzech.
Wypromował 7 doktorów nauk technicznych. Był recenzentem w 10 postępowaniach o nadanie godności doktora honoris causa, 7 o nadanie tytułu naukowego profesora oraz kilku dotyczących stopni naukowych doktora habilitowanego i doktora nauk technicznych.
Wymienione aktywności sprawiły, że został w przeszłości wybrany przez środowisko naukowe i inżynierskie do pełnienia funkcji zastępcy przewodniczącego Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk (KILiW PAN), przewodniczącego Komisji Budownictwa i Mechaniki Oddziału PAN we Wrocławiu, zastępcy przewodniczącego Sekcji Geotechniki i Infrastruktury Podziemnej KILiW PAN oraz prezesa Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych.
Przez wiele lat był wiceprzewodniczącym Podkomitetu Robót Podziemnych Polskiego Komitetu Geotechniki Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT), zrzeszonego w International Tunneling Association oraz przewodniczącym Komisji Nauki Oddziału Wrocławskiego PZITB.
Należy do grona współzałożycieli Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, gdzie w latach 2006-2010 pełnił z wyboru funkcje zastępcy przewodniczącego. Przez kilka lat był Przewodniczącym Komitetu Programowego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
Posiada uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji projektanta w specjalności konstrukcyjno-budowlanej (79/UW/90) i tytuł rzeczoznawcy budowlanego na terenie całego kraju w zakresie konstrukcji budowlanych i infrastruktury podziemnej miast (decyzja nr 108/97).
Prof. Cezary Madryas jest laureatem prestiżowego konkursu o subsydia profesorskie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (edycja: „Mistrz 2005”). Temat badawczy: „Strategia przystosowania konstrukcji sieci kanalizacyjnych dla potrzeb miasta przyszłości”.
Jest także:
- członkiem Academia Europaea,
- doktorem honoris causa Uniwersytetu Ton Duc Thang (TDTU) w Wietnamie,
- profesorem honorowym Uniwersytetu Obuda w Budapeszcie.
Poza pracą zawodową od lat bardzo intensywnie działa na rzecz środowiska akademickiego i inżynierskiego. W roku 2007 otrzymał nagrodę Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola (KRUWIO) za Integrację Środowiska Akademickiego (za współredakcje dzieła Wrocławskie Środowisko Akademickie – Twórcy i Ich Uczniowie 1945-2005 – wydanego przez Ossolineum w 2006 r.).
W latach 2008-2012 pełnił z wyboru funkcje przewodniczącego Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju Publicznych Wyższych Szkół Technicznych (KPNiR). W latach 2016-2020 byłem członkiem Prezydium Kolegium Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), a w latach 2019-2020 – przewodniczącym KRUWIO.
Prof. Cezary Madryas jest:
- członkiem Rady Fundacji (PZITB),
- honorowym przewodniczącym KRUWIO,
- przewodniczącym Komitetu Nauki PZITB,
- członkiem Rady Naukowej Instytutu Badawczego Dróg i Mostów,
- honorowym członkiem Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego i członkiem Zarządu tego naukowego Gremium,
- członkiem kilku redakcji czasopism naukowych i technicznych, w tym Archives of Civil Engineering czy Archives of Civil and Mechanical Engineering.