Innowacje cyfrowe dla partycypacji społecznej i ich wpływ na rozwój zrównoważony
W ramach VERGOcity, innowacje cyfrowe są wykorzystywane do promowania aktywnego uczestnictwa mieszkańców w procesach decyzyjnych oraz budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Partycypacja publiczna staje się coraz ważniejsza dzięki, gdyż zapobiega wykluczeniu społecznemu a jednocześnie sprzyja akceptacji coraz bardziej potrzebnych zmian społecznych i technologicznych przez lokalne społeczności. W szczególności umacnianie struktur demokratycznego państwa, budowa otwartego społeczeństwa cyfrowego oraz zapobieganie zmianom klimatycznym poprzez wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju wymaga inkluzywnego modelu i partycypacji społecznej.
Zaangażowanie społeczności w rozwój miast i osiedli dostarcza uczestnikom informacji, których potrzebują, aby w znaczący sposób zaangażować się w kwestie polityczne i przekazuje, poprzez informacje zwrotne, w jaki sposób ich wkład wpływa na decyzje publiczne. Buduje to i podtrzymuje relacje między społecznościami a podmiotami rządowymi w przyszłości. „Narzucane” przez administrację publiczną zasady zrównoważonego rozwoju stają się w takich warunkach dobrowolnym i świadomym wyborem obywateli, rozumiejących te zasady i ufających władzom samorządowym.
Dotychczas określenie inteligentnego miasta (smart city) wiązane jest w pierwszej kolejności z usługami cyfrowymi ułatwiającymi życie mieszkańcom oraz pozwalającymi na optymalizację kosztów i efektywniejsze wykorzystanie ograniczonych zasobów. Od kilku lat cyfrowe narzędzia stają się narzędziami wzmacniania relacji między obywatelami i administracją publiczną, ułatwiając upowszechnianie zasad zrównoważonego rozwoju.
Cyfrowe zaangażowanie społeczności obejmuje dziś fora partycypacyjne, panele społeczności online i storytelling cyfrowy, umożliwiając zadawanie głębszych pytań dotyczących omawianych kwestii. Możliwości cyfrowego podejścia do zaangażowania społeczeństwa w lokalny rozwój obejmują m.in. elastyczne środowisko, włączenie różnorodnych głosów i szeroki zasięg.
Innowacje cyfrowe w VERGOcity
Digital VERGO
Projekt jest ogólnodostępną platformą mobilną dla mieszkańców Osiedla. Platforma dostarcza bezpłatnie usługi dostępne w ramach Osiedla, jest komunikatorem zarządu Osiedla z mieszkańcami oraz stanowi element bezpieczeństwa obywateli. Ponadto platforma będzie otwarta na nowe aplikacje tworzone na potrzeby mieszkańców w celu budowania społeczeństwa obywatelskiego, generowania dyskusji społecznej, przeprowadzania osiedlowych sondaży obywatelskich itp.
Przykłady dobrych praktyk z Polski i ze świata
- WRO4digITal, Europejski Hub Innowacji Cyfrowych
https://www.technologpark.pl/edih/
WRO4digITal został utworzony w 2024 przez konsorcjum 22 instytucji oferujących kompleksowe wsparcie w procesie transformacji cyfrowej. Dolnośląskie firmy z sektora MŚP mogą skorzystać z nieodpłatnych usług eksperckich i zmodernizować sposób produkcji lub świadczenia usług zgodnie z obecnymi trendami cyfryzacyjnymi. Celem inicjatywy WRO4digITal jest podniesienie poziomu ucyfrowienia gospodarki na Dolnym Śląsku. Działalność wrocławskiego hub’u wpłynie na podniesienie konkurencyjności lokalnych firm, wzrost gospodarczy w regionie, zwiększy dostępność wykwalifikowanej kadry pracowniczej oraz poprawę jakości życia. WRO4digITal przyśpieszy modernizację administracji publicznej.
- Platforma Justinmind
https://www.justinmind.com/
Opracowane przez zespół Justinmind rozwiązanie oferuje narzędzia do projektowania interfejsów użytkownika na potrzeby prototypów aplikacji internetowych i mobilnych bez konieczności znajomości języków programowania. Zespół odpowiedzialny za platformę idzie o krok dalej i zamierza wprowadzić swoją technologię do świata rzeczywistości poszerzonej (XR) – pojęcie to obejmuje znane nam technologie rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej, czyli VR, AR i MR. Umożliwia to tworzenie kreatywnym osobom i spółkom mobilne aplikacje specyficzne do lokalnych potrzeb takich jak nowe usługi, partycypacja i komunikacja społeczna, włączanie obywateli do lokalnych procesów rozwojowych, udział w podejmowaniu decyzji.